Wolontariat a bezrobocie

Europa stoi dla młodych otworem. Nie chodzi tu tylko o możliwość osiedlania się czy wykonywania niewykwalifikowanej pracy tymczasowej w bogatszych krajach w unii, ale również o szereg programów stworzonych przez Unię, z których korzystać mogą młodzi ludzie z każdej części Europy – także z Polski. I tylko dziwi i boli fakt, że tak mało na ich temat wiemy – oczywiście ze szkodą dla siebie, bo jest z czego korzystać i naprawdę warto.

Najlepszym dowodem na inwestowanie w edukację pozaformalną młodych mieszkańców Europy jest stworzenie potężnego narzędzia do wsparcia edukacji i integracji młodzieży, jakim jest program Erasmus+. Pozwala on młodym ludziom na udział w wielu międzynarodowych  inicjatywach młodzieżowych i jest realizowany także na Śląsku. Jedną z organizacji biorących w nim udział jest Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Sosnowca, które gościło u siebie już 8 Wolontariuszy z krajów Europejskich. Stowarzyszenie działające od 2002 roku pośredniczy nie tylko w przyjmowaniu, ale i wysyłaniu wolontariuszy za granicę, w ramach programów Unii.  

Dziś w dobie kryzysu, projekty takie, jak „Wolontariat Europejski” umożliwiają młodym ludziom w wieku od 18 do 30 lat zdobycie cennego na rynku doświadczenia zawodowego, w pracy dla zagranicznej organizacji lub instytucji publicznej, dodatkowo dając możliwość nauki języka. Dlaczego więc nadal tak mało osób wie o tym jak zwiększyć swoje szanse zawodowe poprzez wyjazdy na zagraniczne wolontariaty?

pobrane-1

Wolontariat – recepta na bezrobocie

Statystyki dotyczące młodych ludzi na rynku w pracy są zatrważająco smutne:  „Pod koniec 2011 roku w urzędach pracy w całej Polsce zarejestrowanych było około 730 tys. bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Stanowili oni ponad 38 proc. ogółu bezrobotnych, czyli blisko czterech na dziesięciu bezrobotnych miało mniej niż 30 lat. Oznacza to, że co trzeci (w niektórych urzędach nawet co drugi) z bezrobotnych mógłby wyjechać na Wolontariat Europejski. Ale prawie żaden z nich nie wie, że ma taką możliwość. Informowanie o możliwości udziału w Wolontariacie Europejskim wpisuje się w jedną z podstawowych usług rynku pracy – poradnictwo zawodowe i informację zawodową świadczone w urzędach pracy przez doradców zawodowych lub pośredników pracy.

Z badań wynika, że w obecnych czasach wolontariat staje się nie tylko źródłem osobistej satysfakcji, płynącej z możliwości konkretnej pomocy, zrobienia czegoś dobrego dla innych. Młodzi ludzie pchani presją marketingowców i HRowców, coraz częściej słyszą, że bogate cv to dobry wizerunek – warto więc inwestować w wyjątkowo korzystny PR. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że trudno budować zamki na piasku. A młodzi ludzie, zwłaszcza Ci wyjątkowo młodzi, stojąc dopiero u progu swojej kariery zawodowej, często nie mają się czym pochwalić w swoich życiorysach. Coraz częściej więc, alternatywą dla darmowych praktyk i staży są dobrowolne działania wolontariackie, które pozytywnie odbierane są przez przyszłych pracodawców. Kojarzą się one z solidnością, zaangażowaniem oraz świadomą aktywnością społeczną przyszłego pracownika. Inna sprawa, że sami potencjalni pracodawcy wykorzystują fakt dużego bezrobocia oferując odbywanie wolontariatów w swoich firmach, a taki wolontariat niewiele ma wspólnego z prawdziwą ideą wolontariatu.

Jednak wolontariat wolontariatowi nierówny, i jeśli już decydujemy się na taką formę aktywności społecznej, warto przemyśleć swoje możliwości oraz potrzeby, tak by jak najlepiej wykorzystać ten czas nietylko z korzyścią dla osób bądź instytucji, którym pomagamy, ale również dla siebie.

evs-information-at-find-evs

Gdzie szukać informacji?

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które jeszcze nie podjęły stałej pracy albo nie mogą jej znaleźć  jest udział w Wolontariacie Europejskim. Każdy zainteresowany może przyjść porozmawiać na temat tego programu do naszego Stowarzyszenia, które mieści się przy ul. 3 Maja 11 w Sosnowcu, dowiedzieć się jakie wymogi formalne musi spełnić by wziąć w nim udział, a jeśli podejmie decyzję o tym, że chce jechać, my jesteśmy gotowi pomóc mu kontaktując się z organizacjami europejskimi. Wszystkie potrzebne informacje związane z procesem aplikacji znajdują się na naszej stronie.

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Sosnowca posiada status organizacji wysyłającej wolontariuszy do różnych krajów Europy i ma spore doświadczenie w współpracy zza granicą. Teraz pragnie propagować idę wolontariatu wśród młodych osób, oferując im udział w „Wolontariacie Europejskim”. Dlaczego zatem warto wziąć udział w tym programie? – Dlatego że, wolontariusz biorący udział w projekcie unijnym nie musi obawiać się, że jego marzenie o pracy za granicą może rozminąć się z rzeczywistością. Organizacja europejska,, która zdecyduje się przyjąć do siebie wolontariusza zapewnia ciekawą, rozwojową pracę. Nie ma więc obaw o to, że praca wolontariusza będzie wyglądać jak praktyki studenckie lub tak zwane przysłowiowe staże, które polegają na parzeniu kawy czy bieganiu z korespondencją – podkreśla koordynatorka projektu ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet.

Każdy wolontariusz za granicą realizuje jakiś projekt w terminie od 2 do 12 miesięcy; dlatego dobrze, żeby był on zgodny z zainteresowaniami młodego człowieka oraz jego umiejętnościami językowymi, które chce podszkolić. Jeśli więc np. jesteśmy po studiach pedagogicznych z pewnością pomoże nam  wolontariat w zagranicznej szkole, przedszkolu bądź innej placówce oświatowej. Dodatkowym atutem udziału w programie, jest również aspekt finansowy. Wolontariusz nie musi martwić się o koszty podróży, zakwaterowanie, wyżywienie czy SVEpieniądze na drobne wydatki związane z pobytem – za wszystko to płaci Unia Europejska w ramach programu edukacyjnego Erasmus+. 

W czasach kryzysu i bezrobocia warto zastanowić się nad poświeceniem własnego czasu i energii na udział w wolontariacie zagranicznym, który naprawdę może przysłużyć się nam nie tylko pod względem zdobycia cennego doświadczenia w pracy dla jednego z krajów Europy, ale również nauką języka czy po prostu możliwością przeżycia przygody związanej z pobytem w innym kraju wśród zupełnie nowych ludzi.

Osoby zainteresowane wyjazdami EVS mogą liczyć na wsparcie w procesie aplikowania, jakie  mogą otrzymać w Stowarzyszeniu Aktywne Kobiety od koordynatorek Wolontariatu – Moniki Sobańskiej oraz Ewy Kowalskiej (kontakt).

Reklamy