Jak pisać CV i list motywacyjny

Why would HR Scrap your Resume

Każdy z nas na pewno nie raz nie dwa musiał gdzieś aplikować. Najczęściej wiąże się to z chęcią znalezienia pracy. Do tego są nam potrzebne CV i list motywacyjny. W dobie internetu można z łatwością znaleźć szablony, które skutecznie pomagają nam w pisaniu tych dokumentów i pozwalają oszczędzić cenny czas. A jeśli chcemy zostać wolontariuszem EVS, jak powinny wyglądać nasze CV i list motywacyjny? Oto kilka naszych wskazówek, które mogą się przydać każdemu, kto chciałby zostać wolontariuszem, ale nie wie od czego zacząć.

CV
Skoro mowa o szablonach… Zachęcamy do skorzystania ze strony europass, gdzie można stworzyć swoje CV online oraz skorzystać z kilku porad, które w tym pomogą. Należy jednak pamiętać o kilku szczegółach, które każdy kandydat powinien umieścić w swoim CV:

1. Podstawowe informacje
Należy koniecznie podać swoje dane osobowe, takie jak: imię, nazwisko, narodowość, telefon, e-mail, a przede wszystkim datę urodzenia (na stronie europass datę urodzenia dodaje się przez zaznaczenie „pola dodatkowego”). W projektach EVS mogą brać udział tylko osoby w wieku 18-30 (w dniu rozpoczęcia projektu wolontariusz nie może mieć skończonych 30 lat), dlatego organizacja goszcząca musi wiedzieć w jakim wieku jest ich kandydat na wolontariusza. Niestety, wiele osób zapomina umieścić tą informację w swoim CV.

2. Edukacja
Nie ma sensu umieszczać więcej niż ostatni etap edukacji. Organizację goszczącą interesują przede wszystkim specyficzne umiejętności wolontariusza, które można „rozszyfrować” głównie na podstawie kierunku studiów (ewentualnie profilu klasy w szkole średniej).

3. Doświadczenie
Oczywiście należy podać informacje o swoim doświadczeniu zawodowym, koniecznie w powiązaniu z zadaniami projektu (nie ma sensu wymieniać wszystkiego, jeżeli nie ma to związku z projektem!). Jeżeli ma się też doświadczenie w pracy jako wolontariusz, przede wszystkim powinno się o tym wspomnieć w swoim CV.

4. Kompetencje miękkie
Są to kompetencje takie jak: odporność na stres, kreatywność czy umiejętność pracy w grupie, które również powinno się umieszczać w CV. Dla organizacji goszczących jest to szczególnie ważne, ponieważ najczęściej szukają one wolontariuszy kreatywnych, samodzielnych i zmotywowanych do działania. Więcej o kompetencjach miękkich tutaj.

List motywacyjny
Na stronie europass istnieje również możliwość stworzenia swojego listu motywacyjnego, jednak ten „on-line edytor” pomaga nam jedynie w trzymaniu się odpowiedniej formy listu. To, co w nim napiszemy zależy oczywiście już tylko od nas, więc należy pamiętać o kilku szczegółach:

1. List a organizacja przyjmująca
List motywacyjny powinien być dopasowany do organizacji, do której jest kierowany. Oznacza to, że jeśli aplikujemy do 10 różnych organizacji, to powinniśmy napisać 10 listów motywacyjnych. Żeby zaoszczędzić trochę czasu, możemy najpierw wysłać maila do organizacji, których projekty nas interesują z zapytaniem, czy aktualnie szukają wolontariuszy, zamiast od razu wysyłać CV i list motywacyjny.

2. List a projekt
List motywacyjny to dokument, w którym wolontariusz powinien przedstawić swoją motywację do udziału w projekcie i udowodnić, że to on jest idealnym kandydatem. W tym celu należy dokładnie zapoznać się z opisem projektu, który nas interesuje i zastanowić się jak nasze doświadczenie i kompetencje mogą się przydać w jego realizacji. Często kandydaci powtarzają informacje zawarte w CV i zapominają o odpowiednim umotywowaniu swojej decyzji o udziale w projekcie.

W mailu do organizacji lub w liście motywacyjnym warto wspomnieć nazwę, numer (o ile jest podany) lub miejsce projektu, na który się aplikuje. Często organizacje zajmują się rekrutacją na więcej niż jeden projekt i taka dodatkowa informacja pozwoli im na szybszą pracę oraz daje pewność, że wolontariusz naprawdę jest zainteresowany danym projektem.

Reklamy