…Emilii (EVS w Rustavi, Gruzja)

emilia

Jak dowiedziałaś się o EVS-ie?

Jako nastolatka uczestniczyłam w projektach Programu Młodzież i później Młodzież w działaniu. Wtedy poznałam program i jego działania. Później pracowałam w organizacji pozarządowej, która realizowała projekty EVS.

Dlaczego zdecydowałaś się na wyjazd?

Pracowałam w firmie i brakowało mi poczucia misji i sensu, który wcześniej odnalazłam w organizacjach pozarządowych. O EVSie wiedziałam już jako nastolatka, zawsze marzyłam o wyjeździe. Czekałam tylko na odpowiedni moment. Taki moment nadszedł, gdy poczułam jak bezsensowną pracę wykonuję i stoję w miejscu.

Jakie realizowałaś zadania podczas wolontariatu?

W ramach mojego wolontariatu realizowałam następujące zadania:

 • prace porządkowe w siedzibie organizacji typu sprzątanie pomieszczeń, grabienie trawy, szycie flag i zasłon, prace w ogrodowe
 • prowadzenie klubu języka angielskiego raz w tygodniu dla grupy dzieci w wieku 9-12
  oraz dla grupy dorosłych
 • prowadzenie klubu “Doświadczenia naukowe” (dot. fizyki) w szkole dla dzieci w wieku 12 lat
 • prowadzenie klubu “Mapy i orientacja w terenie” dla lokalnej młodzieży w wieku 15-23
 • zbiórka pieniędzy na rzecz leczenia bezdomnego kota, jego opieki i rekonwalescencji
 • współpraca z Urzędem Miasta w Rustavi, Departamentem Młodzieży – przygotowanie warsztatu z zakresu pierwszej pomocy oraz uczestnictwo w wycieczce ze studentami. (współpraca ta zostanie kontynuowana w kolejnych projektach z przyszłymi wolontariuszami)
 • uczestnictwo w obozie dla młodych skautów – prowadzenie gier integracyjnych, uczestnictwo w spotkaniu otwierającym nowy sezon

Co zyskałaś dzięki wolontariatowi?

Wyjazd na EVS zmienił mój światopogląd, moje patrzenie na świat i wartości. Wyrwał mnie z konsumpcyjnego życia skupionego na posiadaniu.
Wartości, sytuacja materialna i usposobienia ludzi, których poznałam żyjąc na Kaukazie, zmieniły moje postawy. Takie postawy ciężko opisać od myślników. To jest po prostu zmiana sposobu patrzenia na świat, podejmowania decyzji, planowania przyszłości, dokonywania wyborów, sposobu życia.
To co jestem w stanie nazwać po imieniu i wymienić to na pewno: 13913861_1370026543010676_6220103566743097108_o

 • wiedza historyczna Gruzji, Armenii i Iranu
 • poznanie tradycji, kultury Gruzji, Armenii i Iranu
 • nauka tańców narodowych Gruzji
 • nauka gotowania narodowych potraw gruzińskich
 • nauka języka rosyjskiego
 • umiejętność pracy w międzynarodowym zespole
 • asertywność i minimalistyczne życie

Czy pobyt na EVS-ie może mieć wpływ na na zwiększenie twojej atrakcyjności na rynku pracy?

Tak. Pobyt na EVSie dał mi możliwość pracy w międzynarodowym zespole, gdzie stykają się różne kultury, mentalność i charaktery. To uczy bycia cierpliwym, tolerancyjnym, asertywnym i umiejętności współpracy z ludźmi. Takie cechy na pewno są pożądane na rynku pracy. Oprócz tego podczas wolontariatu poprawiłam język angielski i rosyjski co również będzie moim atutem w poszukiwaniach pracy.

Jakie korzyści Twoja praca przyniosła organizacji przyjmującej, grupom osób, na rzecz których pracowałaś, lokalnej społeczności?

Współpracowałam z Urzędem Miasta, który wyraził dalszą chęć współpracy z organizacją przyjmującą i kolejnymi wolontariuszami. Byłam wsparciem dla pracowników zatrudnionych w organizacji w ich codziennych zadaniach (sprzątanie, dział techniczny, kuchnia). Poprzez kluby, które prowadziłam, wiele osób dowiedziało się o Scout Centre, dzięki czemu organizacja wypromowała się w pozytywny sposób w mieście. Uczestnicy moich warsztatów poprawili swoje umiejętności językowe (angielski). Zajęcia zawsze odbywały się wyłącznie w języku angielskim, co pomogło niektórym osobom przełamać bariery i zacząć mówić po angielsku lub poprawić jego poziom. Myślę, że kontakt z obcokrajowcami i nasza ich akceptacja i sympatia pomogła części osób nabrać większej pewności siebie i wyzbyć się pewnych kompleksów.

Czy zarekomendujesz wyjazd na EVS?

Zdecydowanie tak. Zachęcam do tego wiele osób, które znam, także przypadkowe osoby, które poznaję. Uważam, że nawet z najgorzej zrealizowanego projektu, wolontariusz zawsze wynosi cenne doświadczenia i pozytywne zmiany.

 

Reklamy